Ürün Adı: Dijital Kodlayıcı

Hedef Kitle: 10 Yaş ve Üzeri

Ürün Açıklaması: Hesap makinelerinin nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Hesap makineleri ilk yapıldıklarında masa boyutlarında olan makinelerdi. Teknolojinin gelişmesiyle devreler ve devre kartları küçülerek mikro hatta nano boyutlara getirilmiştir. Bu boyuta gelen sistemler programlama yapılarak, işlemleri gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Deney düzeneğinde sistem nasıl çalışıyor? Sistem yedi adet ışıklı çizgiden meydana gelmektedir. 0’dan 9’a kadar yazabileceğimiz her bir rakam belli kodlara sahiptir. Her bir rakamı ayrı ayrı yazmak için belli devreleri kapalı hale getirmek gerekir. Mıknatısın hareketi ile devre açık veya kapalı konuma gelebilir. Böylece günlük yaşamda kullandığımız dijital saat sistemleri, dijital göstergelerin ve hesap makinesi sistemlerinin nasıl çalıştığını anlamış oluruz. Teknolojik cihazlarda ilk olarak yedi ışıklı görüntüleme sistemi LCD ve LED ekranlarda kullanılmıştır.

Deney düzeneğinde rakamları kodlayarak iki basamaklı sayı elde edebilirsiniz.

Süre: 5 Dk.

Kapasite: 2 kişi

Ziyaretçi Deneyimi:  Hesap makinesi sayı sistemlerinin nasıl kodlandığını öğrenir. Kodlama sistemlerindeki basit mantık keşfedilerek, günlük yaşamda birçok teknolojik cihazın kodlama sistemine sahip olduğu bahsedilir